Czy po złożeniu pozwu można zaprzestać spłacania dalszych rat kredytu frankowego?

Czy po złożeniu pozwu można zaprzestać spłacania dalszych rat kredytu?

Wstrzymanie i ustanie obowiązku spłaty rat kredytu frankowego

Osoby, które zdecydowały się na wniesienie do sądu pozwu przeciwko bankowi, w którym zaciągnęły kredyt frankowy (indeksowany lub denominowany) o stwierdzenie nieważności oraz o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość kwot wpłaconych przez kredytobiorców do banku zadają pytanie: Czy po złożeniu pozwu można zaprzestać spłacania dalszych rat kredytu? Odpowiedź brzmi: to zależy.

 

Kredytobiorca nie może samodzielnie podjąć decyzji o zaprzestaniu spłaty kolejnych rat kredytu. Dopiero prawomocny wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytu frankowego definitywnie rozstrzyga o ustaniu takiego obowiązku.

Wniosek o wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu frankowego

W czasie trwania procesu możliwe jest ubieganie się o wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu frankowego. Taki wniosek przybiera postać wniosku o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania procesu. Wniosek można zawrzeć w pozwie (wówczas jest wolny od opłaty sądowej), można również wnieść jako oddzielne pismo procesowe – wówczas opłata sądowa wynosi 100 złotych. Sąd orzeka o wstrzymaniu obowiązku spłaty kolejnych rat lub oddala taki wniosek.

Jakie są szanse na uzyskanie wstrzymania obowiązku spłaty rat

Szanse na wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu  frankowego znacznie wzrosły od czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenia korzystnego dla frankowiczów. TSUE wskazał, że przepisy unijne stoją na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu, zgodnie z którym sąd może oddalić złożony przez konsumenta wniosek o zastosowanie środków tymczasowych mających na celu zawieszenie, na czas trwania postępowania w sprawie unieważnienia umowy zawierającej nieuczciwe warunki umowne, wykonywania umowy kredytu polegającego na spłacie miesięcznych rat, w sytuacji gdy zastosowanie takich środków tymczasowych jest konieczne dla zapewnienia pełnej skuteczności tego orzeczenia.

 Nasza Kancelaria świadczy konsultacje osobom rozważającym wystąpienie na drogę sądową celem stwierdzenia nieważności umowy i odzyskania nadpłaconych pieniędzy, ewentualnie w zakresie wsparcia merytorycznego przy zawieraniu ugody z bankiem.

 Zapraszam.

Adwokat Katarzyna Pogorzelska

Tel 537 301 402

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt


Kancelaria Adwokacka

Adwokat Katarzyna Pogorzelska

ul. Legionowa 9/1 lok. 105
15-281 Białystok