Rozwód bez orzekania o winie: plusy i minusy

rozwód bez orzekania o winie

Gdy już zapadła decyzja: biorę rozwód, to trzeba rozważyć: chcę rozwieść się z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie. Sąd orzekając rozwód, na zgodne żądanie małżonków zaniecha orzekania o winie. A więc wybór trybu procesu rozwodowego jest każdorazowo uzależniony od stanowiska drugiej strony. Może jest to ostatnia decyzja, którą warto podjąć wspólnie.

Gdy już zapadła decyzja: biorę rozwód, to trzeba rozważyć: chcę rozwieść się z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie.

Sąd orzekając rozwód, na zgodne żądanie małżonków zaniecha orzekania o winie. A więc wybór trybu procesu rozwodowego jest każdorazowo uzależniony od stanowiska drugiej strony. Może jest to ostatnia decyzja, którą warto podjąć wspólnie.

Plusy uzyskania rozwodu bez orzekania o winie:

  • relatywnie szybki proces rozwodowy, podczas jednej rozprawy, bez konieczności przysłowiowego „prania brudów”, czasami bez udziału świadków,
  • niższy koszt procesu : sąd zwraca powodowi połowę opłaty od pozwu, czyli 300 złotych, zaś pozostałe 300 złotych sąd rozdziela po połowie pomiędzy rozwodzących się małżonków,
  • każda ze stron ponosi samodzielnie koszty procesu – brak obowiązku zwrotu kosztów adwokata reprezentującego stronę przeciwną.

Minusy uzyskania rozwodu bez orzekania o winie:

  •  małżonek  rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa w okresie 5 lat od rozwiązania małżeństwa i który znajduje się w niedostatku może domagać się od byłego małżonka alimentów. Czasami taka możliwość jest czysto hipotetyczna, ale każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy sytuacji majątkowej i zarobkowej obu byłych małżonków. 
  • aspekt psychologiczny: brak strony wygranej.

Zgodnie z zasadą „diabeł tkwi w szczegółach”  sytuacja rozwodzących się małżonków, chociaż czasami na pozór podobna do innych, to jednak każdorazowo wymaga szczegółowej analizy.

adw. Katarzyna Pogorzelska

tel. 537301402

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Legionowa 9/1 lok 105, Białystok

 

Kontakt


Kancelaria Adwokacka

Adwokat Katarzyna Pogorzelska

ul. Legionowa 9/1 lok. 105
15-281 Białystok